+420 465 524 547  Po-Čt 8:30 -17:00, Pá: 8:00-15:30 Doprava zdarma od 800 Kč

5 tipů, jak si Vánoční čas užít a nepřibrat

Apotheke (https://www.apotheke.cz/)

Cukroví, bramborový salát, chlebíčky, jednohubky a plno vaječného likéru. Přichází milovaný Vánoční čas a s tím i plno jídla a alkoholu. Spousta lidí má s Vánoci spjato nespočet druhů cukroví, nazdobené chlebíčky vlašským salátem a plné stoly občerstvení. Horko těžko se na dobroty jen dívá, každý pak stejně odolá a vyzkouší od každého aspoň kousíček. V tomto článku vám poradíme, jak si Vánoce užít a cítit se co nejlépe.

1, Připravte zdravější verze jídel a cukroví

Ty tradiční sváteční dobroty jsou většinou plné tuků a nezdravých cukrů. Neobsahují žádné nebo minimální bílkoviny a vlákninu, proto máme po jídle stále chuť si dát něco dalšího (nejlépe opět nezdravého). Vyzkoušejte tedy vyměnit například smažení za grilování, místo majonézy do bramborového salátu použijte bílý jogurt, při pečení použijte místo cukru jiné sladidlo (například erythritol, kokosový cukr) nebo vyzkoušejte přírodně sladké potraviny (datle, banán, jablečné pyré). Pokud si nevíte rady jak na zdravější cukroví, mrkněte na náš blog. Připravili jsme pro vás recept na bezlepkové linecké. Nezapomínejte na zeleninu a ovoce. Místo brambůrků či oříšků si připravit pečené batáty, mrkev či celer s oblíbeným česnekovým dipem.

2, Hýbejte se

Naplánujte si aspoň jednou denně procházku i s rodinnou. Nadýcháte se čerstvého vzduchu, cukroví vám pěkně slehne a budete se cítit mnohem lépe. I děti budou spokojenější, než aby měli celé svátky sedět na gauči pojídat a dívat se na pohádky. Díky čerstvému a chladnému vzduchu načerpáte energii, okysličíte mozek a rozproudíte vaše trávení. Naplánujte si na každý den jiný cíl vaší procházky a navštivte místa, které máte s rodinou nejraději. Nezapomeňte, že každý pohyb se počítá! 

Naše další tipy na zimní aktivity:

  • bruslení,
  • lyžování,
  • bobování či sáňkování,
  • stavění sněhuláka,
  • výlet do hor.

3, Zbytečně se nepřejídejte

Zásadním problémem není kalorické jídlo, ale množství. Pár vanilkových rohlíčků nevadí, ale po celé krabici vám pravděpodobně už dobře nebude. Snažte se jídlo při konzumování vnímat. Jezte vědomě. Servírujte si střídmé porce, jezte pomalu a do sytosti. Pokud po jídle máte stále hlad, zkuste se napít vody a počkat 15 minut. Žaludek totiž vysílá signál do mozku až po nějakém čase.

4, Pozor na alkohol

Svařák na trzích, babiččin vaječný likér a pivo na trávení. Alkoholické nápoje a sladké limonády o svátcích tečou proudem. Návštěva u rodičů a degustace jejich domácí slivovice nikdy neskončí jen u jedné skleničky. Kdo by řekl, že takový panák slivovice má cca 70 kcal. Alkohol navíc podporuje chuť k nezdravému jídlu.

Pro představu jsme vybrali pár oblíbených alkoholických nápojů a jejich kalorickou hodnotu

  • Pivo 12 % - 0,5 l 221 kcal
  • Polosladké víno 13 % - 2 dl 174 kcal
  • Vaječný líkér - 2 dl 568 kcal
  • Rum - 2 cl 47 kcal

5, Nestresujte se

Máme před sebou ten nejkrásnější svátek v roce, tak proč se tedy zbytečně stresovat. Užijte si společné chvíle s rodinou a nejbližšími, vydechněte a žijte okamžikem. Pokud máte před sebou moc povinností a chystání Štědrého dne, tak poproste rodinu o pomoc. Zapojíte se společně do příprav a uvidíte, že všechno půjde mnohem lépe. Maminka připraví salát, babička zase napeče cukroví a táta s dětmi nazdobí stromeček. Společně pak zasednete ke Štědrovečernímu stolu a uvědomíte si, že tyhle svátky nejsou jen o shonu, nakupování dárků a vaření.

Pokud jste se celý rok stravovali zdravě a sportovali, tak vás nemusí vůbec nic rozhodit. Proto si s mírou dopřejte, co vám chutná, načerpejte sílu a plní energie pak vstupte pravou nohou do nového roku.

My vám na závěr můžeme jen popřát krásné prožití Vánočních svátku a ten nejhezčí vstup do Nového roku.

Šťastné a veselé přeje celý tým Green Apotheke.

© 2022 Mediate.cz, Všechna práva vyhrazena