Není mouka jako mouka
V současné době není pšeničná mouka jedinou volbou pro domácí vaření. Na trhu se objevuje široká škála různých druhů mouk, které nejenže mohou obohatit chuťový zážitek, ale také nabízejí různorodé nutriční výhody. Pokud jste v této rozmanitosti ztraceni a nejste si jisti, kterou mouku použít, přinášíme vám praktický přehled, který vám pomůže lépe se v tomto světě orientovat.
Častým problémem je zjistit, jak přesně využít moderní varianty mouky tak, aby naše pokrmy byly úspěšné, jak po stránce struktury, chuti, tak i v oblasti nutriční hodnoty. Pojďme se společně podívat na to, jak si s tím poradit.
Hrubost zrn
Mouky jsou u nás tradičně vyráběny a prodávány v různých hrubostech mletí (v zahraničí jsou nejznámější hladké mouky) a každý typ je vhodný pro určité druhy receptů.
- Hladká mouka: používá se na palačinky, lívance, piškotové těsto, cukroví a kynuté buchty.
- Polohrubá mouka: používá se k přípravě bábovek, třených těst, koláčů a drobenky.
- Hrubá mouka: je vhodná k přípravě domácích těstovin, knedlíků a například halušek.
Druhy mouk dle části zrna mletí
Nejčastěji vznikají mletím obilovin. V závislosti na tom, které části zrna jsou do mouky zahrnuty, rozlišujeme na:
- světlou mouku: je vytvořena mletím pouze středu zrna a v důsledku toho je zbavena mnoha živin.
- tmavou mouku: známá také jako celozrnná je produkována mletím celého zrna.
- chlebovou mouku: zrna se melou s částí obalu a klíčku.
Mouky obsahující lepek
Pšeničná mouka patří k nejrozšířenějším a nejtradičnějším druhům používaných ve světě. Je získávána mletím pšeničných zrn. Existují různé druhy pšeničné mouky, z nichž každý má své specifické vlastnosti:
Hladká (jemná) pšeničná mouka: Tato mouka je nejčastěji používána a má jemnou texturu. Používá se především při pečení bílého chleba, koláčů, cukroví a pečení, kde je žádoucí jemná a lehká konzistence.
Polohrubá pšeničná mouka: Má vyšší obsah klíčků a je trochu hrubší než hladká mouka. Často se používá při pečení pečiva, muffinů a těstovin.
Hrubá pšeničná mouka: Obsahuje více klíčků, obalů zrn a má hrubší konzistenci. Často se využívá při pečení pečiva, těstovin a chlebů s výraznější chutí a strukturou.
Celozrnná pšeničná mouka: Tato mouka je vyrobena z celého zrna pšenice, což zahrnuje klíčky, otruby a endosperm. Je bohatá na vlákninu, nutriční látky a často se používá při přípravě zdravějších druhů pečiva.
Špaldová mouka je vyrobena z obilí zvaného špalda, které je starobylým druhem pšenice. Někdy se považuje za starší formu pšenice než tradiční pšenice, kterou známe dnes. Rovněž se dělí na hladkou, polohrubou a hrubou. Lze ji používat v kuchyni místo mouky pšeničné. Obsahuje více bílkovin a považuje se za zdravější alternativu.
Ječná mouka je výrobek z mletého ječmenného zrna a obsahuje méně lepku než ostatní mouky. Je bohatá na vitamín B a je vhodná na přípravu koláčů, chlebů a sušenek.
Žitná mouka obsahuje rovněž menší množství lepku než pšeničná mouka, což může ovlivnit elasticitu těsta. Výsledkem je hustší a kompaktnější konzistence. Často se používá při pečení chleba, pečiva a koláčů.
Ovesná mouka je produkt z mleté ovesné obilky a přináší několik výživných benefitů. Je bohatá na vlákninu, která podporuje zažívání a udržuje pocit sytosti. Obsahuje také bílkoviny, vitamíny (zejména B) a minerály, jako je železo a hořčík. Můžeme ji použít při přípravě sladkých koláčů, muffinů, sušenek nebo také slaných placiček či karbanátků.
Bezlepkové mouky
Tyto mouky jsou vytvořeny mletím obilovin bez lepku, jako je kukuřice, čirok, rýže, pohanka nebo jáhly. Vzhledem k absenci lepku se hůře zpracovávají a těsto má tendenci se rozpadat. Proto je doporučeno kombinovat je mezi sebou a pro ty, kteří nejsou na bezlepkové dietě, je možné je kombinovat s moukami obsahující lepek. Tyto mouky přinášejí zajímavou chuť a obsahují mnoho živin.
Rýžová mouka se vytváří z mleté rýže, je lehčí a jemnější. Má schopnost dobře absorbovat tekutiny, proto se nejčastěji používá na zahušťování jídel. Rýžová mouka je běžně používána v asijských kuchyních, zejména při přípravě různých dezertů a těstovin.
Pohanková mouka nabízí možnost vytvářet těsto, které dobře drží pohromadě. Ovšem, má charakteristickou jemně oříškovou chuť, která nemusí vyhovovat všem. Tuto mouku můžete využít při pečení vánočního cukroví nebo na přípravu palačinek. Je vhodná pro ty, kteří preferují specifickou příchuť pohanky.
Kokosová mouka má exotické aroma a výbornou nasládlou chuť. Proto není potřeba při pečení přidávat do těsta sladidlo. Těsto z kokosové mouky má tendenci se rozpadat a drolit, proto je vhodné přidat o něco více pojiva (například vejce). Saje i hodně tekutiny, proto se nebojte přidat i více mléka či vody. Z kokosové mouky se připravují mug caky, sušenky nebo řezy.
Pokud máte zájem o experimentování a objevování nových chutí, při příštím pečení určitě sáhněte po jiné mouce, než jen klasické pšeničné či špaldové.